Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šok

ŠOK

Příznaky:

·          - postižený je bledý až našedlý

·          - kůže je studená a zpocená

·          - je mu na omdlení

·          - tep se zrychluje a je špatně hmatatelný

·          - rychleji dýchá a má pocit žízně (ŽÁDNÉ PITÍ MU NEDÁVÁME!)

·          - může upadnout do bezvědomí

 

Šok může být způsoben úrazem (například velkou ztrátou krve, nebo velkou bolestí, popáleninami, velkou psychickou ujmou apod). Jedná se o velmi závažný stav, pozor, může vést k smrti!

V případě, že raněný krvácí, zastavíme krvácení a teprve potom ho položíme do protišokové polohy. Zajistíme 5T (ticho, teplo, tekutiny (pouze zvlhčování úst), tišení bolesti (ošetření zlomenin, chlazení popálenin), transport). Na raněného se snažíme stále mluvit.

 

ZÁSTAVA KRVÁCENÍ

PROTIŠOKOVÁ POLOHA

5T

ZAVOLÁNÍ 155

 

jhgf.jpgProtišoková poloha:

Raněného položíme na záda nejlépe na teplou podložku (kabát). Uvolníme mu stažené oblečení (knoflíky u krku, pásek u kalhot). Podložíme mu nohy (alespoň 30cm) a přikryjeme ho. Pootočíme mu hlavu na stranu (v případě, že by chtěl zvracet). Rty zvlhčujeme vodou a na postiženého mluvíme.

 

Jestliže raněný začne špatně dýchat, nebo upadne do bezvědomí, uložíme ho do stabilizované polohy. Přestane-li dýchat, oživujeme.

 

Anafylaktický šok:

Je to prudce alergická reakce (na bodnutí hmyzem), která se projevuje už několik málo minut po štípnutí. Je nutné rychle zavolat lékaře. (hrozí udušení)