Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uštknutí hadem, pokousání zvířetem, alergická reakce, klíště

UŠTKNUTÍ HADEM


Jsou viditelné dvě tečky vedle sebe a můžeme i zahlédnout hada. SNAŽÍME SE ZAPAMATOVAT, JAK HAD VYPADAL! V ČR je jedovatý had pouze zmije a úmrtí je výjimečné.

 

Raněný může být v šoku, může mít poruchy vědomí, pocit na zvracení, obtížné dýchání.

 

Raněného uklidňujeme a položíme ho na záda. Snažíme se zabránit šíření jedu do těla. Znehybníme postiženou část těla. Pokud můžeme, ránu očistíme. ZAŠKRTÍME TĚSNĚ NAD RÁNOU BLÍŽE K SRDCI! Končetinu můžeme ochlazovat. NIKDY NEVYSÁVÁME JED Z RÁNY! ZAVOLÁME LÉKAŘE!

 

POKOUSÁNÍ ZVÍŘETEM

 

Viditelné pokousání zvířetem pečlivě vyčistíme, dezinfikujeme, zajistíme krvácení a VOLÁME LÉKAŘE! Je-li to možné, zajistíme odchycení zvířete, aby se mohlo zjistit, jestli má vzteklinu.

 

ALERGICKÁ REAKCE

 

Postižený může mít vyrážku, svědění, zarudnutí, může kýchat, slzet. Uložíme ho do protišokové polohy a je-li to akutní, voláme lékaře. Pokud máme, podáme protialergické prášky.

 

Bodnutí hmyzem

Nečekaná ostrá bolest, žihadlo může zůstat v ráně. Zarudnutí kolem bodnutí a otok postižené části. Při bodnutí do úst, či krku NEODKLADNĚ ZAJISTIT LÉKAŘE!

Žihadlo odstraníme z ranky a přiložíme chladivý obklad.

V případě bodnutí do krku, dáme postiženému sát led, nebo mu pusu vyplachujeme studenou vodou.

 

Anafylaktický šok:

Je to prudce alergická reakce (na bodnutí hmyzem), která se projevuje už několik málo minut po štípnutí. Je nutné rychle zavolat lékaře.

 

KLÍŠTĚ

 

„Černá tečka“ zakousnutá do pokožky. NIKDY NEVYTRHÁVÁME! Místo dezinfikujeme a klíště opatrně odstraníme, abychom neutrhli hlavičku. V případě zarudnutí po několika dnech, jdeme k lékaři.

 

Borelióza

Po odstranění klíštěte místo po několika dnech silně zarudne a v místě zakousnutí se objeví bílá tečka. ZAVOLAT LÉKAŘE!

 

Encefalitida (zápal mozkových blan)

Po 7-14 dnech vyndání klíštěte se objeví příznaky chřipky (teplota, nevolnost, bolesti). Pak mohou následovat velké bolesti hlavy a horečky, ztuhnutí krku, poruchy spánku. ZAVOLAT LÉKAŘE!